top of page

CO JE TRICHOLOGIE

Trichologie je vědní obor zabývající se studiem vlasové pokožky a vlasů, jejich přirozenou čistotou hygienou a  komplexní péčí o ně. Vznikla propojením oblasti dermatologie, kosmetologie, biologie a genetiky. Dokáže odpovědět a pomoci v otázkách problematiky vlasové pokožky a vlasů a snaze o zlepšení a udržení kvality jejich stavu.

 

Obor trichologie vznikl na počátku 19. století, avšak největší rozmach nadešel až v posledních dvaceti letech. Množství žen a mužů řešících problematiku vlasové pokožky neustále roste.

 

Mnoho z nás klade přehnaný důraz na péči o vlasy a opomíjí péči právě o vlasovou pokožku, což velmi často vede ke vzniku či zhoršení stavu onemocnění vlasové pokožky a problematiky s ní spjaté.

V podstatě lze říci, že vše co chce klienta primárně nadchnout, je posléze vykoupeno případným zhoršením.

KDO JE TRICHOLOG

Tricholog se věnuje terapii onemocnění vlasové pokožky se zaměřením na různé anomálie včetně péče o vlasové cibulky. Je schopen na základě vyšetření, diagnostikovat skutečnou příčinu vašich obtíží a poskytnout řešení, pomocí vhodného terapeutického postupu ošetření a přípravků ke zlepšení stavu vlasů a vlasové pokožky.

Tricholog řeší problematiku vlasů a vlasové pokožky jako je nadměrné padání vlasů různých příčin (alopecie), lupovitost, seboroická dermatitida, mastné vlasy, lupénka, dehydratace vlasové pokožky a vlasů, šupinatění pokožky, křehké a lámavé vlasy či vlasy s narušenou strukturou.

V trichologické praxi se setkáváme se širokým spektrem obtíží a věkových kategorií, našimi nejčastějšími klienty jsou však lidé řešící nadměrný vlasový výpadek (často spojený s hormonální nerovnováhou či stresem), maminky po porodu, lidé s poruchami funkce štítné žlázy či onemocněním seboroickou dermatitidou.

Jednou z hlavních úloh trichologa v praxi  je neustálé pozorování dopadů kosmetických produktů, na pokožku, jejich přínosy či naopak neblahý vliv. Neb i zde platí, že “co chce primárně nadchnout a jde jen po estetickém výsledku, je často vykoupeno následným zhoršením.

Naší primární snahou je klientovu pozornost odvrátit od nákupů
velkého množství produktů na základě reklamy a neodborných doporučení,
zkoušení přípravků “pokus omyl”, pod jejichž tíhou pokožka často začne trpět
ještě více a napomáhá vzniku dalších obtíží.

Čím dříve přivedou klienta jeho obtíže do ordinace odborníka (trichologa),
tím je šance na rychlé odstranění obtíží vyšší.

JAK PROBÍHÁ TRICHOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ

Trichologické vyšetření je postavené především na správné diagnostice vlasové pokožky a vlasů pomocí trichokamery, díky které stanovíme přesnou příčinu obtíží. Vyšetření je vhodné pro všechny, kteří nejsou spokojeni se současným stavem svých vlasů.

Při první návštěvě trichologa čeká klienta rozhovor za účelem zjištění, co možná největšího množství informací o stavu jeho pokožky a vlasů. Ptáme se například na způsob péče o vlasy, užívané přípravky, chemické zásahy jako je barvení vlasů, odbarvování. Zjišťujeme genetickou zátěž v přímé linii, proběhlá a současná onemocnění, stravovací a pitné návyky.

Nejprve tricholog provádí zmapování stavu vlasové pokožky, včetně její pružnosti a hydratace. Zjišťuje padání vlasů manuálním protažením mezi prsty a následuje vyšetření trichokamerou.

Tou se vyšetří vlasová pokožka a stav vlasových stvolů a vlasových cibulek (trichokamerou lze odhalit mnohé detaily z vašeho života, ať již, že jste milovník kávy, že jste před pár měsíci přestala užívat hormonální antikoncepci, či absolvovala drastickou dietu). Aktuální stav se fotografuje a uchovává do klientovi příští návštěvy pro objektivní zhodnocení výsledků terapie.

Při kontrolním vyšetření provádí tricholog kontrolu opět pomocí trichokamery a konzultuje dosavadní průběh terapie, mimo jiné i pomocí srovnání pořízených fotografií. Výsledky terapie a aktuální stav opět zaznamenává do klientské karty a dále upravuje samotný terapeutický plán.

Kontrolní vyšetření jsou indikována do úplné absence obtíží. Doba terapie je velmi individuální, závisle na základní diagnóze a potřebách klienta.

bottom of page